Radovan Chvíla – povídání se svatebním fotografem o nesvatebním fotografování
Ač počtem snězených svíčkových za 18 let matador svatební fotografie, duchem však stále mlád a pořád zapálený do fotografování. Otec tří skvělých dětí, nadšený do cestování, ale vždy se rád vracející na rodné Slovácko. V posledních letech se zaměřuje na folklor a fotografování a natáčení filmů pro obce a města, se specializací na letecké záběry z dronu.
Radovane, když jsme s tebou mluvili po telefonu, označil ses za dinosaura. To proto, že fotíš tak dlouho?
Bylo to trochu v nadsázce, ale ano, fotím už přes 30 let. A když si vzpomenu, jaké možnosti a podmínky byly v začátcích, tak se musím smát, že jsem zažil pravěk. Vývoj ve foto&videu šel za tu dobu neskutečně dopředu.
Pořádám i fotokurzy a na nich všem říkám, ať jsou vděčni za to, jakou techniku a možnosti dnes mají. Jako perličku uvádím, že jsem ve focení před cca 20 lety zaučoval šest známých, ale kvůli pracnosti ve fotokomoře s fotografováním žádný z nich nepokračoval. A dnes, v době digitální, fotí pět z nich.
Začínal jsi s reportážním a portrétním focením a pak přišel zlom! Proč se to v roce 2006 přehouplo do svatebního focení?
Přirozeně. Byl jsem ve věku, kdy se spousta kamarádů a spolužáků ženila, a protože se vědělo, že fotím, dostával jsem i nabídky na focení svateb. Tři roky jsem je odmítal, moc se mi do toho nechtělo a neměl jsem potřebnou techniku. Ale pak jsme s manželkou (tehdy ještě snoubenkou) byli na svatebním veletrhu v Praze, po kterém mě žena přesvědčila, abych to zkusil. Zainvestoval do techniky a pak to byla rychle se nabalující koule.
U nás jsem byl jedním z prvních fotografů, který začal fotit svatby jinak.
Co v té době znamenalo „jinak“?
Už to nebylo jen pár portrétů a rychle pryč, ale celodenní reportáž s plným servisem, včetně lepení fotoalb apod.
Jak dlouho trvalo, než se z focení stala práce na plný úvazek?
Po třech letech se to s prací nedalo skloubit. A protože jsem se rozhodl pro focení, opustil jsem své zaměstnání.
Svého času jsi fotil až 50 svateb ročně. Jak ses na takové číslo dostal?
Ano, až do covidu jsem měl ročně kolem 50 svateb. Svou roli v tom sehrálo několik faktorů:
- Vždy jsem si zakládal na osobním a kamarádském přístupu.
- Tři ze čtyř svateb mám z přímých referencí, buď že mě snoubenci zažili na svatbách nebo na doporučení nevěsty.
- Měl jsem štěstí, že konkurence před 15 lety ještě nebyla tak velká jako dnes (bez jakékoliv reklamy jsem míval zamluvené termíny na rok i dva dopředu).
Jak může fotograf v takovém zápřahu fungovat? Měl jsi vůbec čas na něco jiného?
Jezdil jsem po celé republice i do okolních zemí. Kvůli tomu jsem však nefotil téměř nic jiného než svatby a rodinky. Na konci roku 2019 jsem si říkal, že mě trochu štve, že nemám žádný prostor na jiné focení. V hlavě jsem měl spoustu nápadů, ale nevěděl jsem, jak to časově zvládnout! A přišlo jaro 2020 a covid…
Covidová doba tě do určité míry jistě zpomalila, asi jako každého, někdo zvolnil a byl za to rád, jiný hledal nové směry a pojmul to jako výzvu. Kudy ses vydal ty?
Ze začátku zpomalila i mě a byl jsem za to moc rád, jenže mě pak i dost rozhodila – jednu dobu jsem měl až 26 zrušených svateb, všechna rodinná focení či nasmlouvané akce – to příjemné nebylo.
Vzal jsem to jako výzvu, doufal jsem, že mě to posune dál. Tím, že jsem nechtěl být závislý jen na svatbách a focení lidí, jsem místo ležení u filmů nasměroval nabídku na prezentační focení pro města a obce. Začal jsem opět fotit folklor. Koupil jsem si dron, udělal nejvyšší pilotní zkoušky, vstával na svítání a čekal na dobré světlo. Po mnoha letech také poslal fotky do fotosoutěží a získal i pár ocenění. Zároveň jsem začal točit, resp. dělat krátké videoklipy.
A pak skončila doba covidová…
A mně se vrátily svatby a rodinky a rozjely se mi všechny tyto aktivity.
Proč ses rozhodl jít cestou dronů a videí?
Video mě lákalo vždy, ještě dřív než jsem měl poptávky na focení svateb, jsem měl žádosti o natáčení. Před 20 lety bylo svatební video žádanější než fotografie. Dnes je to úplně naopak. Jenže postprodukce videí bývala tak časově náročná, že jsem neměl šanci to zvládat. S dnešními možnostmi je to o dost jednodušší. Baví mě krátké klipy, které zvládnu natáčet i během focení, sestříhat v tabletu a za hodinu zveřejnit na internetu.
Jaké jsou plusy a mínusy tohoto, pro tebe nového, směru?
Finančně to není tak zajímavé jako třeba svatby, ale mě to kreativně baví a naplňuje. Zároveň můžu budoucí generaci zanechat nějaký otisk současné doby. Já prostě potřebuji různorodost práce. Nedokážu si představit, že bych byl např. pouze dětský fotograf a každý den fotil to stejné. To bych asi brzo vyhořel. Když pak vidím své snímky na zdech úřadů nebo na obalu knih, tak mě to potěší stejně jako hezké reference novomanželů. Na osobní prezentace na úřadech si pak s sebou brávám krásnou ukázkovou fotoknihu z vaší dílny a těším se, že využiji i novinku mini leporelo.
Shání se ti klientela v tomto odvětví dobře?
Stejně jako v dalších oborech. Nejlepší jsou reference.
Začal jsem tak, že jsem z vlastní iniciativy nafotil a natočil výstavbu místního rybníku a poldru. Videoklip měl opravdu úspěch, dokonce jej sdílely státní úřady a ministerstva a stavba pak i díky mé fotoprezentaci získala ocenění v prestižní soutěži. Tak jsme se pak se starostou domluvili na další spolupráci a výsledkem je i toto video, které viděli v okolních městech a obcích, díky čemuž mám práci na rok dopředu.
Chceš v tom prorazit více nebo stále zůstáváš u svateb?
Jak jsem už naznačil, letecké snímky a krátká videa mám stále jen jako doplňkovou činnost k focení svateb a portrétů či rodin. Paradoxně však zájem o videa roste a každý týden natáčím minimálně jeden klip. Před nedávnem jsem udělal krátký klip ze setkání čtyř Jízd králů a ohlas překvapil úplně všechny. Video mělo více jak 2000 sdílení a dosah téměř 600 000 zhlédnutí. I díky tomu fotím letos Jízdu králů a několik hodů.
My se ti moc omlouváme, že nejdeme do větší hloubky, co se svateb týká, ale tvá post covidová tvorba je pro nás takovým překvapením, že nejde se nezajímat. A o folkloru nám tu ještě nikdo nic neřekl! Jaký k němu máš vztah?
Žiji na pomezí Slovácka a Horňácka, takže velmi vřelý. Kroje a folklorní slavnosti jsem fotil už v začátcích a mé první výstavy a úspěchy byly s krojovanými. Mezi folkloristy mám spoustu přátel, jsou to vesměs veselí lidé, a tak mě tato focení vždy dobijí pozitivní energií. Taky proto jsem se vrhl na dlouhodobý projekt a rok fotil krojové kalendáře Uherskobrodska a Horňácka. Každý měsíc jiná obec, jiný kroj a typická činnost pro dané období. Rozhodně to nebylo plánované jako výdělečná aktivita, spíš jako poděkování všem, co se snažili i v této době dodržovat tradice a starat se o kroje.
Sice už nefotíš 50 svateb ročně, ale i tak je toho focení a natáčení pro města, folklor, rodinky, portréty a svatby více než dost… Jak lze tohle všechno efektivně skloubit po stránce time managementu?
K tomu všemu mám tři děti a manželka je víc v práci jak doma.
Ale vše je o organizaci práce. Člověk na sebe musí být přísný a občas si vypnout telefon či sociální sítě. Hlavně si nesmím nabrat víc práce, než zvládnu do týdne dokončit. Mám kalendář v excelové tabulce a když vidím, že mě čeká náročný týden, tak na další neberu žádné rezervace. Od roku 2008 mám na zpracování snímků zaměstnaného i kolegu.
Jak vlastně relaxuješ a jaká je tvá ideální dovolená?
Na vyčištění hlavy mi nejvíc pomáhá kolo a plavání. Mám takový rituál, že si vždy před svatebním víkendem chodím zaplavat a pak jdu do místní sauny, kde je navíc skvělá parta. Jinak saunu doporučuji i v létě, člověk pak lépe zvládá ta vedra. Ideální dovolená je pro mě tedy nějaký takový mix: kolo, moře, hory, foťák a dron v batohu.
Zmínil jsi, že jsi kdysi odevzdával i vlastnoručně vylepená fotoalba, jak to máš s foto produkty pro své klienty v dnešní době?
Na začátku jsem miloval ten proces, kdy jsem odevzdával novomanželům kompletně vše, včetně vytisknutých fotografií, fotoalb či fotoknih. Toto už bohužel zvládnout nejde. V zimě, po sezoně, si vždy několik knih nechám u vás vytisknout, buď svých z cest nebo svatebních pro novomanžele (pokud na ně nespěchají hned po svatbě). Jinak je na vás odkazuji přímo. Všichni klienti ode mě dostávají detailní návod, jak u vás tisknout fotografie či si vyrobit fotoknihu. A vím, že spousta z nich to využívá.
Pravda je, že jsi naším dlouholetým zákazníkem, co tě k nám přivedlo?
Jsem opravdu rád, že jsem se před mnoha lety seznámil s Jindrou z Kvalitních fotek a mohu tak s klidným svědomím odkazovat všechny klienty na tisk u vás. Přesvědčila mě kvalita tisků a nepřekonatelná rychlost dodání. Co vím, tak jsem byl vůbec první fotograf, který u vás začal aktivně využívat provizní systém. Tím jsem sobě ušetřil čas a pro své klienty získal slevu.
Radovane, jsi člověk, který důsledně plánuje. Týká se to i tvé budoucnosti? Máš nějaké vyhlídky na to, že bys někdy konečně zvolnil?
Tuto otázku mi pokládají i doma. A vždy v létě si slibuji, že příští rok si toho vezmu méně. Nakonec to dopadne vždy stejně.
Ale protože nás covid zavřel na dva roky doma, tak jsem si na letošní rok naplánoval čtyři zahraniční cesty. V květnu jsme s kamarády projeli v karavanu Norsko, o prázdninách jedeme s rodinou dvakrát kempovat k moři a na konci září si snad uskutečním dlouholetý cestovatelský sen, který zatím držím v tajnosti. Ten čas opravdu rychle utíká a zjistil jsem, že je potřeba žít naplno už dnes. Každopádně bych vedle všech svých pracovních aktivit stále chtěl nacházet především čas na své děti, to má význam největší.
www.chvila.com
facebook.com/FotoRadovanChvila
instagram.com/radovanchvila/